Himálaj

Himálaj

Moje první zkušenost v Nepálu byla v roce 2008, byl to pro mě neskutečný zážitek a dobře jsem věděla, že se vrátím.

Helambu, Gosaikund, Langtang tento překrásný trek jsem šla v roce 2014, těsně před nešťastným zemětřesním, které v Langtangu nenechalo kámen na kameni, bohužel vzalo sebou i přátele.

Zeleň v podobě subtropických džunglí, lesů a rododendronových hájů, louky poseté květinami, malebná terasová políčka, prosté vesničky, v nichž se zastavil čas, divoké řeky s vodopády, velehorská jezera, exponovaná skalnatá i ledová sedla, výhledy na sněhobílé štíty. Zprvu pohodlnou procházku od jednoho hotýlku ke druhému později vystřídá náročný výstup do pětitisícového sedla a následný dlouhý pochod odlehlou pustou krajinou.

 

Název Langtang pochází z tibetského jazyka, kde lang označuje jaka (místní chlupaté rohaté zvíře) a tang znamená následovat.  Podle pověsti objevil totiž toto skryté, malebné údolí láma (duchovní učitel buddhismu), když hledal zatoulaného jaka.

Začátek treku a divoká jízda do Syabrubesi

První den treku brzy ráno opouštíme rušné Kathmandu a přesouváme se do hor Himaláje, do výchozího bodu našeho treku - Syabrubesi. Poté, co projedeme údolím řeky Trishuli , vstoupíme do Národního parku Langtang a silnice se změní na těžký offroad. Během jízdy projedeme mnoha malými vesnicemi. 12 hodin jízdy bylo peklo v autobuse, neskutečné srázy a dva řidičky, které si pomáhali boucháním a pískáním jako základními posunky abychom dojeli, autobus praskal ve švech, vezlo se všechno, slepice, brambory, děti, které cestou zvracely..

Nocleh byl v Syabrubesi, kde nás vyzvedl tibaťan Gyurmo, který nás celou cestu provázel, nesl nám těžké batohy anglicky moc neuměl, ani to nevylo třeba na černobílých fotkách nahoře je jeho rodina, která zahynula při velkém neštěstí v zimě 2015.

Výstup na Tserko Ri (4986 m)

Vstáváme brzy ráno a začínáme výstup na Tserko Ri do výšky téměř 5000 m. 

Po výstupu na vrchol nás čeká odměna úžasného výhledu na Himalájskou korunu všude 

okolo nás a také horu Langtang Lirung 7227 m. 

Po dosažení vrcholu nás polila krásná eufotie, sestup dolu do Lantangu jsme udělali krásný okruh.

Další dny se musíme vrátit, sestoupit níž abychom mohli pokračovat na, 


Shin Gomba do Gosainkunda (4380 m)

jezero je překrásné, ubytování studené, ale stojí to za to!

Shin Gomba do Dunche (1950 m)

Jdeme dolů abychom mohli další dny stoupat zase nahoru, zde se nám sestup nevyplatil, v Dunche nám ujel autobus a museli jsme zaplatit cestu jeepem do Syabrubesi.