Cestujeme, fotografujeme

Cestujeme, fotografujeme

Veškerou energii směřujeme k Vám!

K našim zákazníkům!

E shop je pro nás nová výzva.  

www.alpinsport.cz

 

Fotografujeme Island 2020

Cestujeme za fotografickým dobrodružstvím, objevujeme dechberoucí vodopády, duhové hory, diamantové pobřeží, černé pláže.

 

Aneb nikdy není pozdě!

Covidové období!

Nezaskočilo jen nás, ale dotklo se všech!

Fotoexpedice Island 2020!

https://www.alpinsport.cz/

Oblékáme se, necháme se testovat a vyrážíme na Island Jihovýchodní pobřeží.

Radíme, kam za krásnou fotografií s učitelem krásné krajinářské fotografie Danielem Řeřichou!

Máme dva jeepy, stany Pinguin, stany Hannah, steny Jurek, karimatky thermarest

spací pytel od sira Rakoncaje, nádobí od české firmy Alb, oblečení které máme hlavně na sobě je High Point bunda Victoria a pánská bunda Mania, pohorky Asolo, vařič Var, velmi chutnou CESTOVATELSKO STRAVU! Total Outdoor! https://www.alpinsport.cz/

Hlavní jídla můžete vybírat ze dvou velikostí porcí a to buď pro jednu nebo dvě osoby. Na výběr je z několika masových jídel, od hovězího a vepřového masa až po kuřecí a několika vegetariánských a veganských jídel.

Tak proč sedět doma, když je to tak snadné!!

LETNÍ ISLAND ANEB MOC TOHO NENASPÍME  

Island je ostrov nacházející se těsně pod polárním kruhem v severním Atlantickém oceánu mezi Evropou a Amerikou. Je to země kontrastů, kterou asi není nutné představovat. Hory, ledovce, gejzíry, útesy, vodopády a ledovcové laguny. To vše nás čeká při putování jižní částí Islandu, který je v červenci plný svěžích barev a květů. Je to ráj každého krajinářského fotografa…  

Termín společného focení je nastaven na období tzv. bílých nocí a kdy je Island krásně rozkvetlý. Fotit se bude převážně od večera do rána (celou noc) a denní doba bude sloužit k přesunům, poznávání a individuálnímu odpočinku k načerpání sil pro další focení. BÍLÉ NOCI se označuje noc, během které slunce zapadá jen nízko pod obzor a proto jasný soumrak trvá celou noc. Soumrak je přechod mezi dnem a nocí; doba po západu nebo před východem Slunce. Ranní soumrak se nazývá svítání nebo úsvit. Při soumraku je Slunce pod obzorem, osvětluje však horní vrstvy atmosféry (sluneční světlo se rozptyluje na molekulách vzduchu), a tím je částečně osvětlen i zemský povrch. Za soumraku (nebo při západu a východu Slunce) je někdy možné pozorovat tzv. soumrakové jevy, mezi které patří červánky, soumrakový oblouk a Venušin pás, krepuskulární paprsky, noční svítící oblaka, zelený záblesk a další.  

ORIENTAČNÍ PROGRAM:  

Program berte prosím jako orientační (předpokládaný), neboť např. v případě nepříznivého počasí, může dojít k jeho změně. Celé naše společné focení na Islandu je podřízeno jen tomu, aby každý účastník měl možnost pořídit co nejlepší snímky (s přihlédnutím k aktuálním povětrnostním podmínkám či okolnostem). Nejedná se o fotografický workshop, ale přesto se vše bude točit okolo focení. Bude probíhat téměř neustálá diskuze na různá témata (ovládání fotografické techniky, základy krajinářské fotografie, výbava pro krajinářskou fotografii, volba vhodného ohniska, používání filtrů, hledání vhodného stanoviště, černobílá fotografie,…) a k dispozici Vám bude po celou dobu pobytu Jana Zeithammerová a Daniel Řeřicha.  

Kemp Höfn

Po příletu na Island a odbavení bude následovat převzetí vozidla z půjčovny a pak nás čeká nejdelší přesun. Dojedeme podél jižního pobřeží až do kempu Höfn – camping (496 km / cca 7 hodin). Podle aktuálního počasí a podmínek cestu rozdělíme krátkým focením u některého z vodopádů nebo jiných zajímavých míst, které budeme cestou míjet. V odpoledních hodinách se ubytujeme v místním kempu a bude následovat individuální odpočinek. Na večerní focení vyrazíme do oblasti Vestrahorn (15 km / cca 20 min), kde budeme fotit celou noc až do východu slunce. Vestrahorn Vestrahorn Vestrahorn 04.07.2020 „Kemp Höfn“ Východ slunce v oblasti Vestrahorn a během dopoledne návrat do kempu Höfn k individuálnímu odpočinku. Na večerní focení vyrazíme do oblasti Eystrahorn (50 km / cca 45 min), kde budeme fotit celou noc až do východu slunce.  

Eystrahorn Eystrahorn:

Východ slunce v oblasti Eystrahorn a ráno návrat do kempu Höfn k individuálnímu odpočinku. Kolem poledního přesun do oblasti ledovcového laguny Jökulsárlón (78 km / cca 1 hod). Bez zázemí kempu (možnost WC a občerstvení na parkovišti), krátký odpolední individuální odpočinek. Večerní focení v oblasti ledovcové laguny Jökulsárlón a „diamantové pláže“ (černé pláže s kusy ledu).  

Jökulsárlón:  

laguna  „Kemp Kirkjubæjarklaustur“ Východ slunce v oblasti ledovcového laguny Jökulsárlón a „diamantové pláže“ (černé pláže s kusy ledu). Dopoledne individuální krátký odpočinek bez zázemí kempu (možnost WC a občerstvení na parkovišti). Kolem poledne přesun do kempu Kirkjubæjarklaustur – camping (120 km / cca 1 hod 45 min). Na večerní focení vyrazíme do oblasti kaňonu Fjadrargljufur (10 km / cca 15 min), pak se během noci přesuneme na focení „mechové“ oblasti Eldhraun (15 km / cca 20 min) kde budeme fotit celou noc až do východu slunce. Fjadrargljufur Eldhraun  

„Kemp Kirkjubæjarklaustur“  

Východ slunce v „mechové“ oblasti Eldhraun a ráno návrat do kempu Kirkjubæjarklaustur k individuálnímu odpočinku. Na večerní focení vyrazíme ke kaskádám Fossálar (15 km / cca 20 min), pak budeme fotit vodopád Foss á Siðu (3 km / cca 5 min) a na východ slunce se přesuneme k vodopádu Stjórnarfoss (12 km / cca 15 min). Fossálar Stjórnarfoss  

Kemp Vík

Východ slunce u vodopádu Stjórnarfoss . Ráno návrat do kempu Kirkjubæjarklaustur a přesun do kempu VíkKlettsvegur Camping Ground (80 km / cca 1 hod). Během dne individuální odpočinek. Na večerní focení vyrazíme na pobřeží k útesům a černé pláži Vík-Dyrhólaey (20 km / cca 25 min). Kolem půlnoci přesun ke kostelíku Vík-Myrdal Church (18 km / cca 25 min) a východ slunce u útesů Vík-Hálsanefshellir (12 km / cca 15 min). Vik-Myrdal Church Vík - Dyrhólaey Vík - Dyrhólaey Vík-Hálsanefshellir 09.07.2020 „Kemp Vík“ Východ slunce u útesů Vík-Hálsanefshellir (12 km / cca 15 min). Během dopoledne návrat do kempu Vík k individuálnímu odpočinku. Na večerní focení vyrazíme do oblasti Skógar (34 km / cca 30 min), kde budeme fotit celou noc až do východu slunce známý vodopád Skógafoss a vodopád Kvernufoss.  

Skógafoss Skógafoss Kvernufoss:

Kemp Hamragarðar  
bez možnosti nákupu“ Po východu slunce v oblasti Skógar návrat do kempu Vík ke kratšímu individuálnímu odpočinku. Před polednem možnost doplnění zásob (jídlo a pití) a přesun do kempu Hamragarðar (62 km / cca 50 min). Od večera až do východu slunce možnost focení vodopádů Seljalandsfoss a menšího vodopádu Gljufrafossi. Seljalandsfoss Gljufrafoss  

Kemp Tjaldmiðstöðin á Flúðum

Dopoledne odjezd z kempu Hamragarðar směrem do kempu Tjaldmiðstöðin á Flúðum (85 km / cca 1 hod 10 min). Na večerní focení vyrazíme k mohutnému vodopádu Gullfoss (30 km / cca 30 min), pak krátký přejezd do oblasti Geysir (10 km / cca 15 min).  

Gullfoss Geysir Bruarfoss:  

Kemp Tjaldmiðstöðin á Flúðum
Na východ slunce se přesuneme k vodopádu Bruarfoss (15 km / cca 20 min) – zde je nutné od parkoviště počítat s pěším pochodem cca 6 km /cca 1 hod chůze nenáročným terénem. Dopoledne návrat do kempu (22 km / cca 30 min) a individuální odpočinek. Odpoledne přesun do oblasti tzv.  

Duhových hor
Landmannalaugar  

(130 km / cca 2 hod 15 min), kde budeme fotit celou noc až do východu slunce.  

Kemp Tjaldmiðstöðin á Flúðum 

Po východu slunce návrat do kempu a individuální odpočinek. Odpoledne přesun zpět do oblasti kaňonu Sigöldugljúfur s vodopády Lekafossar, vodpád Sigöldufoss (115 km / cca 1 hod. 40 min), kde budeme fotit západ slunce. Východ slunce odfotíme u vodopádu Háifoss (50 km / cca 45 min), který je cestou zpět do kempu. Landmannalaugar Sigöldugljúfur Sigöldufoss Háifoss  

 

 

POTŘEBNÉ VYBAVENÍ:  

- vlastní stan (doporučujeme dvouplášťový stan s duralovou s např. Hannah Falcon, Pinguin Arris,Jurek. 
https://www.alpinsport.cz/campingove-stany/

- vlastní spací pytel (doporučujeme aby měl komfortní teplotu cca -3°C);  

- vlastní nafukovací karimatku;  

- vlastní nádobí (ideálně miska na jídlo, hrnek, příbor, nůž, termoska); Nezapomeňte na teplé nepromokavé oblečení  https://www.alpinsport.cz/nepromokava/ a pevnou nepromokavou obuv https://www.alpinsport.cz/greenwood-gv-85/
Hodit se bude i čepice, rukavice a pláštěnka. Je nutné myslet na to, že se budeme pohybovat u severně položeného mořského pobřeží, kde bývá silný a chladný vítr, mohou nás potkat dešťové přeháňky. Počasí je na Islandu velice proměnlivé. Může svítit slunce s příjemnými teplotami okolo 18°C, ale není výjimkou ani téměř zimní počasí kolem 2°C.

FOTOGRAFICKÁ VÝBAVA:  

- digitální zrcadlovka nebo bezzrcadlovka;  

- objektivy různých ohnisek (od širokoúhlých až po teleobjektiv  

– zejména však budeme používat širokoúhlé);  

- stabilní a pevný stativ (např. Manfrotto, Gitzo, Leofoto, Giottos,  

- filtry (polarizační, přechodové, ND filtry);  

- kabelová spoušť;  

- dostatek náhradních akumulátorů;  

- výborným pomocníkem je POWERBANKA (např. PowerBanka Xiaomi s 20000 mAh). Island nabízí zajímavé lokality téměř za každého počasí a tak myslete na ochranu Vaší fototechniky. 
   deálním řešením jsou nepromokavé    foto-pláštěnky (např. LensCoat ochranná pláštěnka).  

OSTATNÍ DOPORUČENÍ:

 

 Island 
je součástí Schengenského prostoru. Proto při cestě do země nepotřebujete vízum; - ke vstupu na Island je potřeba cestovní pas i když by měl stačit pouze platný občanský průkaz; - nezapomeňte na své léky, které pravidelně užíváte; - uzavřete cestovní pojištění (léčebné výlohy, úraz, pojištění zavazadel,….); - na Island nepotřebujete žádné speciální očkování kromě očkování, která jsou běžná v Česku; - dovoz potravin je omezen na maximálně 3 kg a přísně zakázán dovoz masných výrobků.

 

Jaké bývá v tuto roční dobu na Islandu počasí?

 

Teploty se nejčastěji pohybují okolo 10°C až 15°C. Počasí bývá velice proměnlivé a rychle se mění. V jeden okamžik svítí slunce a je příjemně teplo. Za pár minut může pršet a je to na bundu a čepici. Většinou fouká silný vítr, ale ani ten není pravidlem. Jak je to s nákupy a placením? Nejlepší je na místě vše platit kartou a nebo si popřípadě vyměnit Islandské koruny (100 ISK = cca 18 Kč). Platit např. Eurem se nám moc nedařilo… Kdy budeme fotografovat a jak to bude se spánkem? Díky tzv. Bílým nocím, které v tuto roční dobu na Islandu panují se bude fotit převážně od večera do rána (tedy celou noc od cca 20 hodin do 06 hodin) a denní doba bude sloužit hlavně k přesunům, poznávání a individuálnímu odpočinku k načerpání sil pro další focení. Budeme mít tedy oproti domovu „převrácený režim“ díky kterému však i na hojně navštěvovaných lokalitách budeme téměř sami. Jak náročné pěší túry budeme absolvovat? Fotit budeme většinou jen kousek od auta. Případné pěší trasy budou fyzicky nenáročné max. do 2 km s převýšením max. 100 m. Únavu bude pociťovat spíše z deficitu spánku a obrácenému dennímu režimu než z fyzické námahy.

Nejsme cestovní kancelář ani cestovní agentura a nejedná se o zájezd. Jak je uvedeno, cena obsahuje jen vedení při společném fotografování během celého pobytu a dopravu po Islandu během focení. Veškeré ostatní služby a náklady (dopravu /letenky/ na Island a zpět, ubytování, stravu, pojištění,..), si každý účastník zajišťuje a hradí individuálně.