Lofoty

Lofoty

Souostroví Lofoty se nachází v severní části Norska, asi 200 km nad severním polárním kruhem. Je to nádherná, ale drsná krajina hlubokých fjordů, která se rozkládá přibližně na 80 ostrovech. Lofoty jsou právem považovány za jednu z nejfotogeničtějších oblastí Skandinávie. Mezi nejzajímavější lokality patří Reine, Hamnoy, Haukland, Kvalviku, Gimsoy, Uttakleiv, Skagsanden, Storsandnes, ale fotit se dá téměř na každém kroku...

Celkem se ujede autem cca 1500 km Termín společného focení je nastaven na období, kdy se na obloze nejčastěji objevuje magická polární záře, která vynikne nejlépe v kombinaci se zasněženou krajinou. Fotit se bude od rána do večera a někdy i v noci, ale samozřejmě se najde i čas na individuální odpočinek k načerpání sil pro další focení.

ORIENTAČNÍ PROGRAM

Program berte prosím jako orientační (předpokládaný), neboť např. v případě nepříznivého počasí, může dojít k jeho změně. Celé naše společné focení na Lofotech je podřízeno jen tomu, aby každý účastník měl možnost pořídit co nejlepší snímky (s přihlédnutím k aktuálním povětrnostním podmínkám či okolnostem). Nejedná se o fotografický workshop, ale přesto se vše bude točit okolo focení. Bude probíhat téměř neustálá diskuze na různá témata (ovládání fotografické techniky, základy krajinářské fotografie, výbava pro krajinářskou fotografii, volba vhodného ohniska, používání filtrů, hledání vhodného stanoviště, černobílá fotografie,...) a k dispozici Vám bude po celou dobu pobytu Jana Zeithammerová a Daniel Řeřicha.

2021

Odlet z Prahy patrně někdy kolem poledního (bude upřesněno podle aktuálního letového řádu a zakoupených letenek) přes Oslo do Harstad/Narvik (Evenes). V pozdních večerních hodinách nebo v noci přesun z letiště Harstad/Narvik (Evenes) do místa našeho ubytování (cca 250 km). Cestou už budeme pokukovat po Auroře! Příjezd do našeho apartmánu kolem 3 hodiny. Hemmingodden Lodge Oppsaattveien 10-12, 8373 Ballstad, Norsko GPS: N 068° 4.406, E 13° 32.175 Apartmán s vestavěným podlažím (80m 2 ) a 5-ti dvoulůžkovými ložnicemi v obci Ballstad. Obytná část apartmánu a plně vybavená kuchyň je společná pro všechny účastníky. Samozřejmostí jsou pak dvě koupelny. Wi-Fi zdarma. Nakupovat se pak dá ve 12 km vzdáleném městě Leknes, kudy budeme každý den projíždět. Více o našem ubytování zde 2021 datum se bude upřesňovat Společné focení na úžasném souostroví Lofoty. Jednotlivé lokality budeme vybírat podle aktuálního počasí a podmínek. Mezi nejzajímavější lokality pro naše focení patří pláže Haukland, Uttakleiv, Skagsanden, Viktenveien, Storsandnes. Určitě nevynecháme fotogenickou oblast Reine a Hamnoy nebo zajímavý kostel v oblasti Gimsoy. Výhodou je, že se dá fotit téměř na každém kroku a tak mimo zmíněná známá místa, budeme fotit i porůznu během přesunů na jednotlivé lokality. Vše je podřízeno jen tomu, aby každý účastník měl možnost pořídit co nejlepší snímky s přihlédnutím k aktuálním povětrnostním podmínkám. 2021 v pozdních večerních hodinách přesun z našeho ubytování na letiště Harstad/Narvik (Evenes).

Oblast Hamnoy Oblast Hamnoy Pláž Uttakleiv

Pláž Uttakleiv Oblast Gimsoy Oblast Gimsoy

Oblast Gimsoy Pláž Haukland Pláž Skagsanden

Oblast Reine Pláž Viktenveien Pláž Storsandnes

02.2021

Patrně někdy v brzkých ranních hodinách (bude upřesněno podle aktuálního letového řádu a zakoupených letenek) odlet z Harstad/Narvik (Evenes) přes Oslo do Prahy.

POTŘEBNÉ VYBAVENÍ:

Nezapomeňte na teplé nepromokavé oblečení a pevnou nepromokavou obuv. Hodit se bude i čepice, rukavice a pláštěnka.

- velice důležité jsou pevné nepromokavé boty, - nezapomeňte na tzv. nesmeky, bez kterých se na často zledovatělém terénu nedá bezpečně pohybovat, - návleky na boty přijdou vhod v zasněžené krajině, aby se Vám nedostal sníh do bot, - důležitá je také termoska na horký čaj, - velkým pomocníkem je tzv. čelovka,

https://www.alpinsport.cz/svetla-a-celovky/

Je nutné myslet na to, že se budeme pohybovat v zimním období u severně položeného mořského pobřeží, kde bývá silný a chladný vítr, mohou nás potkat sněhové a dešťové přeháňky. Počasí je na Lofotech extrémně proměnlivé. Může svítit slunce s příjemnými teplotami okolo 7°C, ale není výjimkou vítr na úrovni vichřice v kombinaci s deštěm, sněhem a teplotami výrazně pod nulou.

FOTOGRAFICKÁ VÝBAVA:

- digitální zrcadlovka nebo bezzrcadlovka; - objektivy různých ohnisek (od širokoúhlých až po teleobjektiv – zejména však budeme používat širokoúhlé); - stabilní a pevný stativ (např. Manfrotto, Gitzo, Leofoto, Giottos, Velbon, - filtry (polarizační, přechodové, ND filtry); - kabelová spoušť; - dostatek náhradních akumulátorů; Lofoty nabízejí zajímavé lokality téměř za každého počasí a tak myslete na ochranu Vaší fototechniky. Ideálním řešením jsou nepromokavé foto-pláštěnky (např. LensCoat ochranná pláštěnka).

OSTATNÍ DOPORUČENÍ:

- Lofoty jsou součástí Schengenského prostoru. Proto při cestě do země nepotřebujete vízum; - ke vstupu do Norska je potřeba cestovní pas i když by měl stačit pouze platný občanský průkaz; - nezapomeňte na své léky, které pravidelně užíváte; - uzavřete cestovní pojištění (léčebné výlohy, úraz, pojištění zavazadel,....); - na Lofoty nepotřebujete žádné speciální očkování kromě očkování, která jsou běžná v Česku; - pozor na omezení dovozu potravin a alkoholu.

___________________________________________________________________

NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY KTERÉ VÁM MOHOU POMOCI SE PŘIPRAVIT NA SPOLEČNOU CESTU NA LOFOTY:

Čím budeme na Lofotech jezdit a kolik nás celkem bude? 

Celkem nás bude max. osm (2 organizátoři a max. 6 účastníků). Budeme mít zapůjčené jedno 9-ti místné auto s 9 sedadly, 5 dveřmi, možností 9 tašek v zavazadlovém prostoru a jednou volnou sedačkou). Jak budeme bydlet? Ve společném apartmánu s vestavěným podlažím (80m 2 ) a 5-ti dvoulůžkovými ložnicemi v obci Ballstad. Hemmingodden Lodge Oppsaattveien 10-12, 8373 Ballstad, Norsko GPS: N 068° 4.406, E 13° 32.175 Více o našem ubytování zde 

Jak se budeme stravovat? 

Stravování je individuální. Budeme mít všichni k dispozici společnou plně vybavenou kuchyň (při se můžeme popřípadě střídat nebo si vytvořit skupinky pro společné vaření). Potraviny bude možné průběžně dokupovat v obchodním centru v městě Leknes (12km). Ceny potravin jsou o cca 30% vyšší než v ČR). Doporučujeme si na první a druhý den vzít potraviny z domova (např. obložené housky, oplatky,...). 

Jaké si mám vzít boty? 

Základem musí být pevné kotníčkové nepromokavé boty pro bezpečný pohyb v horské krajině, doplněné tzv. nesmeky a návleky.

https://www.alpinsport.cz/freney-xt-gv-95/

Jaké si mám vzít oblečení?

https://www.alpinsport.cz/high-point/

Nutností je funkční nepromokavá outdoorová bunda, výhodou jsou nepromokavé kalhoty, funkční trička a mikina. Oblečení přizpůsobte možným teplotním výkyvům, které Vás mohou během dne potkat (doporučuji více vrstev oblečení). Nezapomeňte na teplou čepici a rukavice. Vhodným doplňkem může být i pláštěnka.

Jak si mám na Lofoty zabalit? 

Ideální je mít dvě zavazadla. Jedno v podobě batohu s fotografickou technikou a jejím příslušenstvím (toto zavazadlo jde na palubu letadla – jako palubní zavazadlo) a druhé v podobě cestovní tašky ve které budete mimo osobních věcí a oblečení přepravovat v letadle i stativ (toto zavazadlo bude v zavazadlovém prostoru – jako odbavené zavazadlo). Stačit by vám ze zkušenosti měla cestovní taška okolo 100-120 litrů. V rámci kapacity vozidla, kterým se budeme na Lofotech přepravovat by neměla být cestovní taška větší než cca 80 x 40 x 35 cm (např. cestovní taška SNUGPAK Original Kitmonster 120L).

Jak budeme nabíjet akumulátory (do fotoaparátu či v mobilním telefonu)?

 Nabíjení je samozřejmě možné bez omezení v našem společném apartmánu. Pokud nemáte dostatek akumulátorů do svého fotoaparátu, tak je výborným pomocníkem PoweBanka s dostatečnou kapacitou (ideálně s kapacitou 20000 mAh), která Vám umožní dobíjení i na cestě během dne. Myslete na to, že v mrazivém počasí, je výdrž baterií výrazně nižší.

Jaké bývá v tuto roční dobu na Lofotech počasí? 

Počasí je na Lofotech extrémně proměnlivé. Může svítit slunce s příjemnými teplotami okolo 7°C, ale není výjimkou vítr na úrovni vichřice v kombinaci s deštěm, sněhem a teplotami výrazně pod nulou.

Jak je to s nákupy a placením? 

Nejlepší je na místě vše platit kartou a nebo si popřípadě vyměnit Norské koruny (1 NOK = cca 2,50 Kč). Platit např. Eurem se nám moc nedařilo... 

Kdy budeme fotografovat a jak to bude se spánkem? 

Slunce vychází okolo 8 hodiny a zapadá kolem 16 hodiny. Během dne je však stále velice nízko a tak se dá fotit s příjemným světlem téměř celý den. Podle zvolené lokality a její vzdálenosti od našeho ubytování budeme ráno vyrážet okolo 6 hodiny a zpět do apartmánu se budeme vracet kolem 17 hodiny. V případě jasné oblohy a předpovědi polární záře budeme vyrážet znovu na focení ještě ve večerních hodinách.

Jak náročné pěší túry budeme absolvovat? 

Fotit budeme většinou jen kousek od auta. Pokud by měl někdo zájem vyrazit i na náročnější túru do hor, tak je to samozřejmě možné, ale pouze po předchozí konkrétní dohodě ještě před odletem na Lofoty. V takovém případě by se naše skupina na to konkrétní ráno či večer rozdělila. Část by šla na túru a část by fotila na jiném místě poblíž auta. Pro případnou horskou túru je nutné počítat s tím, že si zájemce musí vzít s sebou další potřebné vybavení pro zimní vysokohorskou turistiku(zejména pak trekové hůlky, sněžnice,...).

_____________________________________________________________

Nejsme cestovní kancelář ani cestovní agentura a nejedná se o zájezd.

Veškeré služby a náklady (dopravu /letenky/ na Lofoty a zpět,

ubytování, stravu, pojištění,..), si každý účastník zajišťuje a hradí

individuálně.